* Basketball team UNICS Kazan beat EiffelTowers (Netherlands) 88:84 in 2006/2007 ULEB Cup tournament's qualifying Group D. Khimki Moscow Region lost to Montepaschi Siena (Italy) 66:74 in Group C.
Results and standings (host teams listed first):
GROUP C
Montepaschi - Khimki - 74:66
Hapoel Migdal Jerusalem (Israel) - Lukoil Academic Sofia (Bulgaria) - 85:62
Alba Berlin (Germany) - Oostende (Belgium) - 65:66
1 Montepaschi - 8 games/14 points
2 Hapoel Migdal - 8/12
3 Khimki - 8/12
4 Lukoil Academic - 8/12
5 Alba Berlin - 8/11
6 Oostende - 8/11
Group D
EiffelTowers - UNICS Kazan - 84:88
Dexia Mons (Belgium) - PAOK Thessaloniki (Greece) - 80:82
Real Madrid (Spain) - Crvena Zvezda Belgrade (Serbia) - 84:58
1 UNICS Kazan - 8/14
2 Real Madrid - 8/13
3 Crvena Zvezda - 8/13
4 PAOK - 8/13
5 EiffelTowers - 8/10
6 Dexia Mons - 8/9
* Russian women's basketball team UMMC Yekaterinburg beat Ros Casares Valencia (Spain) 81:73 at home in 2006/07 Euroleague's qualifying Group C.
Group C standings:
1 UMMC Yekaterinburg - 8/14
2 Ros Casares Valencia - 8/13
3 Gambrinus Sika Brno (Czech Republic) - 7/12
4 Fenerbahce SK Istanbul (Turkey) - 712
5 USVO Valenciennes Olympic (France - 7/8
6 Lotos Gdynia (Poland) - 7/7
* Men's volleyball team Lokomotiv-Belogorye Belgorod beat Buducnost Podgoricka Banka (Serbia) 3:0 at home in European Champions League's qualifying Group A.
3:1 away in
Group A results and standings (host teams listed first):
Lokomotiv-Belogorye - Buducnost Podgoricka Banka - 3:0 ( 25-20, 25-22, 25-16)
Portol Drac Palma Mallorca (Spain) - Evivo Duren (Germany) - 3:1 (25-19, 25-17, 20-25, 25-19)
1 Portol Drac Palma Mallorca - 5/8
2 Lokomotiv-Belogorye - 5/8
3 Tours VB (France) - 4/7
4 Buducnost Podgoricka Banka - 5/7
5 Evivo Duren - 5/7
6 Hypo Tirol (Austria) - 4/5
* Russian men's basketball SuperLeague results and standings (host teams listed first):
Standard Samara Region - Lokomotiv-Rostov Rostov-on-Don - 75:88
1 UNICS Kazan - 10 games/20 points
2 CSKA Moscow - 10/19
3 Dinamo Moscow - 10/18
4 Khimky Moscow Region - 10/17
5 Lokomotiv-Rostov Rostov-on-Don - 10/16
6 Dinamo Moscow Region - 10/15
7 Spartak-Primorye Vladivostok - 8/12
8 CSK VVS Samara - 9/12
9 Spartak St. Petersburg - 10/13
10 Ural-Great Perm - 10/12
11 Universitet-Ugra Surgut - 11/14
12 Sibirtelekom-Lokomotiv Novosibirsk - 10/12
13 Standard Samara Region - 10/11
* Russian men's bandy Superleague results and standings (host teams listed first):
Eastern Division:
SKA-Neftyannik Khabarovsk - SKA-Sverdlovsk Yekaterinburg - 10:0
SKA-Zabaikalets Chita - Mayak Krasnoturyinsk - 6:3
Lesokhimik Ust-Ilimsk - Metallurg Bratsk - 3:2
Yenisei Krasnoyarsk - Sibselmash Novosibirsk - 6:2
Sayany Abakan - Kuzbass Kemerovo - 1:10
1 Kuzbass Kemerovo - 8/21
2 Yenisei Krasnoyarsk - 9/21
3 Baikal-Energia - 8/15
4 Sibselmash Novosibirsk - 8/13
5 SKA-Zabaikalets Chita - 8/12
6 Lesokhimik Ust-Ilimsk - 9/12
7 SKA-Neftyannik Khabarovsk - 8/11
8 Metallurg Bratsk - 8/11
9 Mayak Krasnoturyinsk - 9/10
11 Sayany Abakan - 9/6
12 SKA-Sverdlovsk Yekaterinburg - 8/3
Western Division:
1 Dinamo Moscow - 11 games/33 points
2 Zorky Krasnogorsk - 8/21
3 Rodina Kirov - 8/18
4 Uralsky Trubnik Pervouralsk - 7/15
5 Raketa Kazan - 8/15
6 Vodnik Arkhangelsk - 6/10
7 Volga Ulyanovsk - 7/10
8 Stroyitel Syktyvkar - 7/6
9 Start Nizhny Novgorod - 10/4
10 Lokomotiv Orenburg - 10/4
11 AMNGR Murmansk - 10/0